11 grudnia 2024
Dowiedz się, jak skutecznie podważyć operat szacunkowy. Praktyczne wskazówki, błędy rzeczoznawców i argumenty prawne. Przeczytaj teraz!
W sprawach związanych z naruszeniem praw pacjenta kluczowe jest wsparcie doświadczonego prawnika. Przypadki takie mogą być skomplikowane, a wykazanie odpowiedzialności wymaga często nie tylko znajomości przepisów, ale i praktyki sądowej.
Kancelaria adwokacka oferuje:
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2024 r. poz. 581. ze zm.) pacjent może dochodzić zadośćuczynienia za naruszenie swoich praw. Co istotne, nie musi dojść do powstania szkody. Już samo zawinione naruszenie praw pacjenta, jest podstawą do uzyskania zadośćuczynienia.
Przykłady naruszeń:
Pacjent ma szereg praw, które powinny być przestrzegane w każdej placówce medycznej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta przysługuje w sytuacji, gdy:
W przypadku naruszenia prawa osoby bliskiej do umierania w spokoju i godności, sąd może zasądzić sumę pieniężną na cel społeczny.
Aby uzyskać zadośćuczynienie, musisz wykazać, że naruszenie praw pacjenta było zawinione. Co ważne, nie jest konieczne udowodnienie szkody. Już samo naruszenie np. prawa do informacji czy intymności może stanowić podstawę do roszczenia. Z tego powodu, wiele osób, które doświadczyły naruszeń swoich praw w placówkach medycznych, decyduje się na dochodzenie swoich praw.
Kwota zadośćuczynienia zależy od wielu czynników, takich jak:
Każdy przypadek jest inny, dlatego trudno jednoznacznie określić kwotę. Warto jednak pamiętać, że sądy biorą pod uwagę powagę naruszenia i jego skutki dla pacjenta. W skomplikowanych przypadkach wysokość zadośćuczynienia może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Oto przykłady wyroków, w których sądy przyznały zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta:
Te wyroki pokazują, że naruszenia praw pacjentów mogą prowadzić do przyznania zadośćuczynienia, nawet w sytuacjach, które nie są związane z błędami medycznymi.
Zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta jest odrębne od odszkodowania oraz zadośćuczynienia za błąd medyczny. Pacjent ma możliwość wyboru jednego roszczenia lub zgłoszenia wszystkich żądań w ramach jednego postępowania.
Każda sprawa o zadośćuczynienie jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Współpraca z doświadczonym prawnikiem to:
Jeśli uważasz, że Twoje prawa pacjenta zostały naruszone, warto rozważyć dochodzenie zadośćuczynienia. Współpraca z kancelarią adwokacką zwiększa Twoje szanse na sukces w tej sprawie. Każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, dlatego nie zwlekaj i skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację.
Sebastian Kunowski
11 grudnia 2024
Dowiedz się, jak skutecznie podważyć operat szacunkowy. Praktyczne wskazówki, błędy rzeczoznawców i argumenty prawne. Przeczytaj teraz!
4 grudnia 2024
Sprawdź, ile możesz otrzymać odszkodowania i zadośćuczynienia za błąd medyczny. Kancelaria w Białymstoku specjalizuje się w sprawach o błędy lekarskie. Skontaktuj się z nami!
27 listopada 2024
Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy medyczne w Polsce i jak możesz dochodzić swoich praw jako pacjent. Nasza kancelaria specjalizuje się w sprawach o odszkodowanie za błędy medyczne – skontaktuj się z nami!
Jeśli masz pytanie lub potrzebujesz wsparcia prawnego, zachęcamy do kontaktu. Oferujemy kompleksową pomoc na każdym etapie postępowania. Umów się na konsultację i pozwól nam pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu prawnego.